História plemena Biely švajčiarsky ovčiak a krátky chronologický prehľad od vzniku plemena až po súčasnosť.
19. storočie
Prvý uznaný a vystavovaný nemecký ovčiak bielej farby je známy z roku 1882. Na výstave v Hanoveri bol vtedy vystavovaný Greif. Vzbudzoval veľký záujem a absolvoval viacero výstav. V Hanoveri sa objavil aj v roku 1887. Na Hamburskej výstave sa v roku 1888 objavila biela fena a o rok neskôr v Keseli bol vystavovaný ďalší biely ovčiak. Všetci traja vystavovaní jedinci mali jedného majiteľa, baróna von Knigga. Greifa získal od frankfurtského chovateľa Friedricha Sparwasera, krížil ho s fenkou Lottou. Obaja jedinci mali vzpriamené uši, čo v tejto dobe nebolo bežným javom u nemeckého ovčiaka. Zo spojenia Greifa a Lotty pochádzala fena Lene, ktorá bola párená s Kastorom. Od týchto rodičov pochádzal Hektor von Linksrhein a slávny Horand von Graftrath, praotec svetoznámeho plemena nemecký ovčiak.
Arthur Mayer bol veľkým nadšencom ovčiakov a preto aj navštevoval výstavy psov. V roku 1889 uvidel na výstave v Karlsruhe Hektora. Hneď to oznámil Max von Stepanitzovi a psa chcel použiť v chove. Stephanitz psa kúpil a dal mu meno Horald. V apríli 1899 bol tento pes ako prvý zapísaný do novej založenej knihy. Musíme povedať, že je to irónia. Pretože štandard moderného nemeckého ovčiaka nepripúšťa bielu farbu, aj keď predkovia tohoto najrozšírenejšieho plemena boli bielej farby.
Už koncom 19. storočia sa bieli ovčiaci zapáčili najvyššie postaveným Habsburgovcom – hodili sa vraj k bielym Lipicánom. Tento fakt z histórie plemena Biely švajčiarsky ovčiak vyvolal záujem o bielu farbu aj u iných mocných rodov napr. u nemeckého rodu Hohenzelornovcov.
To, že predkovia nemeckého ovčiaka boli bielej farby sa potvrdilo hneď v prvých verziách. V začiatkoch chovu (prvých 15 rokov) nemeckého ovčiaka malo 30 vybraných psov 15 bielych potomkov. Dedičné vlohy boli prenášane ďalej. Udržalo sa mnoho Horandových vnukov, vrátene Berna von der Seewiese, ktorý sa narodil v roku 1913 a bol to prvý registrovaný nemecký ovčiak v chovnej knihe.
20. storočie
Za oceánom v tom istom roku Anne Tracy Skofied zo psami, ktoré doviezla už v roku 1912 do USA, založila „German Shepherd Dog Club of America“. Jej naklonnosť k bielym ovčiakom nebola náhodná. Anne bola neterou Bigelowa, priateľa Viliama II. Zo svojím strýkom chodila po návštevách a poznala bielych ovčiakov Hohenzollernovcov. Rozhodla sa venovať ich chovu v zámorí. Jej prvým psom, ktorý bol registrovaný v chovnej knihe, bol snehovo biely Stonyhurst Edmunt.
Max von Stephanitz sa zaujímal hlavne o povahu a pracovitosť psa. Farbe ani vzorom kresieb nedával veľký význam. Nenamietal nič proti nápadu aby bieli psi boli vyradení z chovu, čo sa podarilo presadiť v roku 1933. Na dlhú dobu prestal byť v Európe záujem o bielych ovčiakov. Našťastie boli včas dovezení do USA. Rodina Rokefelerovcov importovala niekoľko nemeckých ovčiakov a vo svojom luxusnom psinci chovala biele aj čierne línie. Americký spolok chovateľov vyškrtol v roku 1968 tiež bielu farbu zo štandardu. V USA však biely variant mal veľa priaznivcov a tak sa rozhodli pokračovať v chove. O rok neskôr v Sakremente bol založený Klub bielych nemeckých ovčiakov. Špeciálne výstavy bielych ovčiakov sa konali aj v Kanade, ktorá síce bielu farbu nevyškrtla zo štandardu, ale označila ju za nežiaducu. Ďalej pokračovali spory, kluby menili svoje názvy. Nakoniec vznikol v USA „White German Sherped ClubInternational“ a v Kanade (v roku 1973 sa oddelil od USA) založili „The White Shepherd Club of Canada“.
Do Európy sa vrátili bieli ovčiaci v roku 1970. Pani Agathe Burchová priviezla 4-ročného psa Lobo. Jeho majiteľom bol nakoniec Švajčiar Kurt Kron. Trvalo ďalších 10 rokov, aby si bieli ovčiaci našli cestu do vlasti svojich predkov. Na milosť boli vzatí až pod označením Americko – kanadský biely ovčiak.
Ako samostatné plemeno sa vo Švajčiarsku začali zapisovať v roku 1991. O rok neskôr bol prvý biely švajčiarsky ovčiak dovezený do Československej republiky.
Biely švajčiarsky ovčiak na Slovensku
Na Slovensko boli prvé jedince dovezené v roku 1993, kedy vznikol Americko-kanadský biely ovčiak – Klub Slovensko. Klub nebol nikdy oficiálne registrovaný na Ministerstve vnútra ako dobrovoľne združenie osôb, takže v skutočnosti fungoval neoficiálne 10 rokov. Počas tohto obdobia sa viackrát menilo vedenie a sídlo klubu. Uchovnené jedince boli novým vedením rebonitované. V tomto období neboli výstavy organizované priebežne každý rok a klub mal málo členov. Aj v tomto období sme odchovali pár kvalitných vrhov.
Oficiálne bol klub na Slovensku registrovaný v roku 2003, kedy bol premenovaný na BŠO-KS (Biely švajčiarsky ovčiak – Klub Slovensko). V tom čase (od 1.1.2003) uznáva Medzinárodná kynologická federácia (FCI) so sídlom v Bruseli plemeno pod názvom Biely Švajčiarsky ovčiak a zaradzuje ho do 1. FCI skupiny.
Súčasnosť
V súčasnosti má Biely švajčiarsky ovčiak – Klub Slovensko vyše 50 členov. V klube je uchovnených niekoľko desiatok jedincov. Aktívne na Slovensku funguje niekoľko chovateľských staníc. V roku 2023 klub oslávi 20. výročie svojho vzniku.