Site Overlay

Niekoľko dôležitých informácií o plemene Biely švajčiarsky ovčiak pre tých, ktorí rozmýšľajú nad tým, že si toto plemeno zadovážia.

Povaha

Povaha bieleho švajčiarskeho ovčiaka je o niečo jemnejšia ako je povaha  nemeckého ovčiaka.  Je vhodný aj pre začínajúceho chovateľa, vyžaduje si však kontakt s majiteľom, dostatok aktivity a pohybu.

Biely švajčiarsky ovčiak postoj
Biely švajčiarsky ovčiak postoj

Biely švajčiarski ovčiaci sú inteligentní, učenliví, poslušní, ale dokážu zneužiť nedôslednosť majiteľa, prípadne jeho nedostatočnú autoritu. Celkovo sú temperamentní, živí a ostražití. Nikdy by nemal byť pes tohto plemena bojazlivý,  alebo prehnane agresívny. Je dobre socializovateľný. Ku svojej rodine je prítulný, verný a ochranársky.  K cudzím ľuďom je odmeraný,  nedôverčivý, ale nikdy nie agresívny. So svojím pánom je kontaktný, ale nie je vtieravý. 

Ak sú správne vedení dokážu sa odvďačiť svojmu majiteľovi maximálnou poslušnosťou a pozornosťou. Ak sa k nemu deti správajú slušne, stane sa z neho ich výborný parťák. 

Biely švajčiarsky ovčiak – parťák

O tom, ako sa budú znášať s ostatnými psami, resp. inými zvieratami ako sú mačky, kone a podobne, rozhoduje socializácia už u šteňacieho veku psa, kedy si šteniatko zvyká na nové podnety z okolia.

Biely švajčiarsky ovčiak a mačky

Tieto psi nemajú sklony k dominantnému správaniu, ani nie sú prehnane temperamentní, nesnažia sa vyhľadávať šarvátky s inými psami. To všetko záleží už od spomínanej socializácie od rannom veku. Nedostatok nových podnetov v šteňacom resp. mladom veku môže viesť k bojazlivosti, čo sa považuje za vyraďujúcu chybu v chove.  Biely švajčiarsky ovčiak je veľmi citlivý. Pri výcviku je potreba s tým počítať, vhodne ho motivovať a využívať hlavne pozitívnu motiváciu.

Využitie plemena

Bieli švajčiarski ovčiaci potrebujú dostatok pohybu a aktivít, hodia sa teda predovšetkým pre aktívnu rodinu, ktorá ich bude môcť dostatočne zamestnávať. Hodia sa tiež do rodín s deťmi.

Obzvlášť veľkú pozornosť by mal pes dostať počas socializačnej fázy, ktorá môže začať už v čase, keď majiteľ dostane šteňa od chovateľa. V tom čase by mal pes byť zoznamovaný so všetkým novým, čo ho v živote bude stretávať, od dopravných prostriedkov, ako sú autá a vlaky, až po iné zvieratá.

Biely švajčiarsky ovčiak – nácvik poslušnosti

Dôležité je aj stretávanie sa s inými ľuďmi a psami. Možnou aktivitou pre týchto psov je napríklad výcvik poslušnosti, alebo pachové práce, ktoré im nerobia problém.

Bieli ovčiaci sú cvičení aj na obranárske práce – záleží ale vždy na danom jedincovi.

Biely švajčiarsky ovčiak – nácvik obrany

Navyše sa tieto psi využívajú aj na canisterapiu.

Biely švajčiarsky ovčiak – canisterapia

Srsť týchto psov nevyžaduje toľko starostlivosti, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ako akékoľvek iné plemeno s podsadou, aj toto pĺzne dvakrát ročne, kedy je nutné venovať srsti zvýšenú pozornosť vo forme každodenného vyčesávania. Okrem tohto obdobia stačí prečesať niekoľkokrát za týždeň, aby sa v srsti netvorili „plstenné  chuchvalce“. Srsť bieleho švajčiarskeho ovčiaka je samočistiaca, ale pokiaľ sa pes zašpiní, je samozrejme nutné srsť dôkladne zbaviť nečistôt.  Časté umývanie šampónom sa ale neodporúča: srsť tak rýchlo stráca na lesku a kvalite. Ak už bieleho ovčiaka kúpete, určite pred výstavou a kvalitným šampónom – ideálne na bielu srsť.   

Ako vhodné umiestnenie je pre biele švajčiarske ovčiaky búda v závetrí domu, ktorá môže, ale nemusí byť zateplená, je nutné myslieť aj na kontakt s rodinou. Ak preferujete neustálu prítomnosť psa v dome, je to možné, ale pripravte sa na všade prítomne psie chlpy. 

Je to pracovný pes, ktorý nerád zaháľa a nehodí sa pre pohodlných ľudí. Ak rozmýšľate nad tým, že si psa obstaráte do bytu, je to možné, ale je potrebné myslieť na to, že ho nemôžete mať v byte zavretého celý deň.  Je to príjemný sprievodca na prechádzkach prírodou, alebo pri jazde na bicykli.

Zvládne psie športové aktivity rôzneho druhu a zároveň zodpovedne stráži zverené územie. Je vhodný i na záchranársky výcvik. Miluje kontakt so svojou rodinou a je trpezlivý voči deťom.

Štandard Plemena

Štandard plemena Biely švajčiarsky ovčiak číslo 347 zo dňa 18.12.2002.

Od roku 2008 je plemeno Biely švajčiarsky ovčiak uznané FCI. Z toho vyplýva, že tejto rase sa môžu udeľovať tituly FCI (tzn. Svetový víťaz, Kontinentálny víťaz – Európy, Ázie, Severnej a Južnej Ameriky a Karibiku).

Krajina pôvodu: Švajčiarsko.

Štandard platný od: 26.11.2002

Využitie plemena: rodinný a spoločenský pes, láskavý k deťom, pozorný strážca, priateľský a učenlivý, pracovný pes.

Klasifikácia FCI:
Skupina 1 Strážne psi
Sekcia 1 Ovčiarsky pes bez skúšok

Stručný historický prehľad: V Amerike a Kanade sa mohli Biele ovčiarske psi postupne vyvíjať k samostatnej rase. Začiatkom 70-tych rokov boli do Švajčiarska importované prvé psi. Americký pes Lobo sa stal „kmeňovým“ otcom vo Švajčiarsku. Krytím týmto registrovaným psom, ako aj ďalšími importovanými psami z USA a Kanady sa postupne rozšírili do celej Európy, kde sú dnes po generáciách vo veľkých počtoch chované na rasu. Tieto psi sú od júna 1991 vedené v dodatku Švajčiarskej kmeňovej knihy ako nová rasa.

Všeobecný vonkajší vzhľad: silný, dobre stavaný, stredne veľký so stojacimi ušami, hrubosrstý alebo dlhý hrubosrstý biely ovčiarsky pes, vystretý postoj, stredne ťažká stavba kostí, elegantný, harmonický telesný vzhľad.

Dôležité proporcie: pomer medzi dĺžkou trupu (od pysku po sedací hrb) k výške 12 : 10.

Správanie: temperamentný, nie nervózny, pozorný a ostražitý, k cudzím osobám občas niekedy zdržanlivý, nikdy nie bojazlivý alebo agresívny.

Hlava: silná, jemne modelovaná súmerná k telu. Zhora a zo strany klinovito formovaná. Vrchné hraničné línie lebky a papule sú paralelné.

Horná časť hlavy: lebka iba málo klenutá, zreteľná stredná brázda, úzko formovaná, ale viditeľne rozoznateľná.

Tvárová časť lebky:
– ňufák stredne veľký, odporúčané čierne pigmentovanie, svetlejší ňufák je prípustný.
– papuľa mocná, v pomere s lebkou masívne dlhá, chrbát nosa a spodná línia spolu ľahko zbiehajúca.
– pery suché, dobre uložené, najlepšie úplne čierne.
– čeľusť a zuby – silný a priliehajúci úplný nožnicový zhryz, pričom zuby stoja v čeľusti kolmo.

Oči: stredne veľké, forma mandle, ľahko krížom vsadené, farba hnedá až tmavohnedá. Očné viečka dobre priliehavé, odporúčané čierne okraje.

Uši: vysoko zasadené, nesené vzpriamene, paralelne spredu vysoko vzpriamené vo forme dlhých, zhora ľahko zaokrúhlených trojuholníkov.

Krk: stredne dlhý, svalnatý, zasadený, harmonický s telom. Elegantne klenutá šijová línia prebieha bez prerušenia od masívne vysoko nosenej hlavy až k telu.

Telo: silné, muskulatúrne, stredne dlhé.
– chrbát horizontálny, pevný, lopatky silno svalnaté.
– prsia nie príliš široké (polovica výšky) siahajúce až k lakťovým oblúkom, oválne, dozadu viditeľný hrudný kôš, viditeľná predhruď.
– brucho a boky napnuté úzke bočné partie, brušná línia ľahko vtiahnutá.

Chvost: dookola husto porastený, šabľovitý, ku koncu sa zužuje, hlboko zasadený, siahajúci minimálne po lakťové kĺby, v pokoji visiaci alebo ohnutý v spodnej tretine, v pohybe vyššie, ale nosený nie nad úrovňou chrbta.

Údy (hmotnosť): silné, šľachovité, stredne ťažké

Ramená zhora: v dostatočnej dĺžke silno svalnaté

Postoj z predu: mierne široký postoj, zo strany dobre viditeľné zakrivenie

Lakte: priliehajúce

Spodné končatiny: dlhé, priame, šľachovité

Laba: silná, iba málo zakrivená

Ramená: dlhé a dobre položené, dobré zaoblenie, celá časť ramien dobre svalnatá

Zadný pohľad: priamy a paralelný, nie široký, zo strany pekne zaoblený

Predné stehná: stredne dlhé so silnou muskulatúrou

Zadné stehná: stredne silné, šikmé s pevnými kosťami, dobre svalnaté kĺby

Lakťové kĺby (zadné): silné, dobré zaoblené

Laby: stredne dlhé, priame, šľachovité, pazúry musia byť oddelené

Paprčky: oválne, vzadu trochu dlhšie ako vpredu, palce husto vedľa seba ležiace, dobre klenuté, čierne (tmavé) pazúre

Chôdza: rytmický priebeh pohybu, rovnomerný, vytrvalý, priame vystupovanie, rázny krok, v kluse prispôsobená terénu, ľahké našľapovanie nohy

Koža: bez záhybov, tmavo pigmentovaná

Farba: biela

Osrstenie: Vlas – stredne dlhý, hustý, dobre priliehajúci hrubosrstý alebo dlho hrubosrstý, pokrytý spodnou srsťou. Papuľa, tvár, uši a predná časť osrstené kratšou srsťou. Šija a chrbát s trochu dlhším vlasom. Ľahko zvlnená tvrdá srsť je prípustná

Veľkosť a hmotnosť:
Psi: 60-66 cm, cca. 30-40 kg
Suky: 55-61 cm, cca. 25-35 kg

Typizované psi nesmú byť vylúčené kvôli ľahšej nadváhe alebo podváhe.

Chyby

Každé porušenie predpísaných štandardov sa vníma ako chyba, pri oceňovaní sa zohľadňuje stupeň porušenia vo vzťahu k závažnosti chyby.

Ľahké chyby:
– slabé divé zafarbenie, slabé nažltlé tieňovanie na špicoch uší, chrbte a vrchnej prednej strane chvosta.
– absencia – strata pigmentových škvŕn na ňufáku, perách alebo očných viečkach.

Ťažké chyby:
– nemotorný vzhľad – štvorcový, kvadratický formát
– nedostatočné pohlavné rozdiely
– chýbajúce viac ako 2 PM1
– M3 sa nemusia zohľadňovať
– visiace uši, zlomené uši, prevrátené uši
– silne zvažujúca sa línia chrbta
– okrúhly, zlomený, hákový, prevrátený chvost
– mäkké, vlnovité osrstenie, vlnovitá, kučeravá, vyslovene dlhá srsť- nepriliehajúca k telu, alebo nepriliehajúce podložie srsti k telu
– zreteľné divé zafarbenie (zreteľné žlté zafarbenie na špicoch uší, chrbte, vrchnej časti chvosta)

Vylučujúce, neprístupné chyby:
– bojazlivosť, agresivita
– jedno oko alebo obidve modré, vystupujúce oči
– entropia, ektropia
– predkus, podkus, skrížený skus
– úplná strata pigmentových škvŕn na ňufáku, perách alebo očných viečkach
– úplná strata pigmentovania na koži a labkách
– albinizmus

Psi musia mať vyvinuté a viditeľné dva semenníky, ktoré sa musia nachádzať v semenníkových vačkoch.

V klube Bieleho švajčiarskeho ovčiaka na Slovensku je možné uchovniť len plnochrupé jedince, s negatívnymi RTG výsledkami.

Súbory cookie používame na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Prijať
Odmietnuť
Ochrana osobných údajov.
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Ochrana osobných údajov.

Používaním našich webových stránok nám zverujete svoje osobné údaje. Na tejto stránke uvádzame, aké osobné údaje zhromažďujeme a pravidlá ako ich používame.

Prevádzkovateľ: Ing. Marcel Hvozdík, Lipová 89, 076 62 Parchovany, Slovakia, zhromažďuje nasledujúce osobné údaje: – súbory cookies – osobné údaje, ktoré nám poskytnete v rámci nášho “Kontaktného formulára”

Ako používame zhromažďované osobné údaje

Formuláre

Osobné údaje, ktoré nám poskytnete prostredníctvom našich formulárov, budú použité výhradne pre účely, pre ktoré boli určené, a to: – údaje z “Kontaktného formulára” výlučne pre potreby spätného kontaktovania sa s vami

Ako odvolať súhlas

Vaše osobné údaje spracúvame na základe vášho súhlasu, ktorý môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom emailu ktorý nájdete na podstránke Kontakt.

Cookies

Cookies sú malé textové súbory, ktoré sa ukladajú do pamäti prehliadača a obsahujú údaje o návšteve webovej stránky. Tieto súbory sú anonymné a obsahujú údaje, akými sú jazyk, prehliadač a ďalšie nastavenia pri zobrazení stránky. Cookies, ktoré váš prehliadač odosiela k nám, slúžia na analyzovanie správania užívateľov na našich webových stránkach a na zlepšenie a zjednodušenie ich použiteľnosti. Na analýzu používame nástroje Google Analytics. Pre reklamné účely používame Google Remarketing. Doba používania súborov cookies je 6 mesiacov.

Ako súbory cookies kontrolovať a zmazať 

Zmenu nastavenia v používaní súborov cookies je možné uskutočniť v rámci každého internetového prehliadača v sekcii Nastavenia. Odstránením alebo zablokovaním súborov cookies budete môcť navštíviť naše webové stránky, ale niektoré funkcie nemusia pracovať správne.

Aké sú vaše práva

Každá osoba, ktorá nám poskytla osobné údaje má právo od nás požadovať: – prístup k svojim osobným údajom – právo na ich opravu alebo vymazanie alebo obmedzenie spracúvania – právo namietať proti spracúvaniu – právo na prenosnosť údajov – právo podať sťažnosť dozornému orgánu, ktorým je Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky

Práva dotknutej osoby

Každá osoba, ktorá nám poskytla osobné údaje (dotknutá osoba) má právo od nás požadovať prístup k svojim osobným údajom a právo na ich opravu alebo vymazanie alebo obmedzenie spracúvania, právo namietať proti spracúvaniu, právo na prenosnosť údajov a právo podať sťažnosť dozornému orgánu, ktorým je Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.

Ako si uplatniť vaše práva

Uplatniť vaše práva si môžete zaslaním emailovej správy alebo písomnej žiadosti na naše kontaktné údaje uvedené v sekcii „Kontakt“.

Save settings
Cookies settings